top of page

Yol Kitapları - "Dolaptan Temaşa" Ahmet Mithat Efendi

Güncelleme tarihi: 13 Kas 2019   Büyük şehirlerde yaşamanın bazı zorlukları vardır. Mesela bir yerden bir yere ulaşabilmek için  genellikle kavimler göçü tadında bir kalabalığa katılman gerekir. Bu kalabalık içinde yolculuklar pek nahoş olabilir. Bir de en kısa mesafelere ulaşmak bile gününün birkaç saatini senden alıyorsa göçe katılmaktan vazgeçebilirsin ya da bu çileli yolculukları "yol kitapları" ile tatlandırılabilir. Bu, Şehirler arası yolculuklarda yol şarkıları listesi belirlemek gibidir aslında. Bunu yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli kriter kitabın hacmidir. Alternatif olarak akla gelen çözümler e-kitaplar, cep kitaplar olabilir. Ancak kitap okumanın keyfini e-kitaplardan alamıyor olabilir, okumak istediğiniz kitapların da cep boyunu bulamıyor olabilirsiniz. İşte bu durumda çantada taşınabilecek incelikte kitaplar kurtarıcımız olabiliyor. 


      Yol kitabı arayanlar, buraya!


    Harika bir kitap önereceğim: Ahmet Mithat Efendi'den "Dolaptan Temaşa". Bir metro yolculuğunda bitirilebilecek kıvamdaki bu ince kitap, içeriğiyle sizi çok şaşırtacak. Hem Tanzimat Dönemi Türk edebiyatından bir eser okumak hem Ahmet Mithat'ın naif, akıcı, anlaşılır üslubuyla tanışmak hem de "İyi ki kaleme alıp bizimle paylaşmış!" dedirtecek güzellikteki gerçek hikâyeyi bilenlerden olmak için iyi bir fırsat. 


     Kitabın tanıtım bülteninde şu ifadeler yer alıyor: "Ahmet Mithat’ın “Maksadımız yeniçeriliğin mevcut olduğu zamanlardaki eğlencelerin bazılarını anlatmak” diye bahsettiği Dolaptan Temaşa’da pek de bilmediğimiz yaşayışıyla bir dönemin kapıları aralanıyor. İstanbul’un mahalle kahveleri, “helva sohbetleri”, giyim kuşam ve âdetleri, hatta eşyasıyla...  Kısa, ancak oldukça zengin içeriğiyle roman Behram Ağa, Dilber Leyla, Yeniçeri Zorlu Mustafa ve Paşalı Ahmet Ağa karakterleri arasında gelişen komedi ve gerilim unsuruyla bezeli, cinayetlere varan olayları konu alıyor."


Kitapla ilgili görüşlerinizi bekliyorum. Kitabı hangi güzergahta okuduğunuzu eklemeyi unutmayın. ☺️220 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page